Lidský mozek zvláštně preferuje zvuky přicházející zleva

Některé zvuky, které slyšíme, mohou být příjemné, relaxační, zatímco jiné mohou být znepokojivé nebo zlověstné. Švýcarští neurovědci objevili zvláštní tendenci ve vnímání zvuků, zvláště těch příjemných. Ukazuje se, že takové zvuky spouštějí silnější aktivitu ve sluchovém ústrojí, když k nám přicházejí z levé strany.

Když chceme, aby nám náš partner dobře rozuměl, volíme slova vhodně a snažíme se mluvit jasně. O něco větší problém nastává, když máme někomu něco říct do ucha. Ukazuje se, že by se k němu mělo přistupovat z pravé strany. Zdá se totiž, že náš mozek preferuje zvuky, které slyšíme zleva, zejména ty, které si spojujeme s něčím příjemným.

Výhoda levého ucha oproti pravému

Je úžasné, jak úžasné detaily o tom, jak naše těla fungují, lze někdy objevit. Vědcům z univerzit sídlících v Lausanne se podařilo najít zajímavou zákonitost v souvislosti s fungováním lidského sluchu. Jde především o příjem pro nás příjemných zvuků. V této souvislosti provedli studii na 13 lidech, jejímž prvkem byl mj. skenování jejich mozků.

Ukázalo se, že zvuky, které vnímáme pozitivně, jako je smích, vyvolávají v našem sluchovém ústrojí poměrně silnou reakci. Neplatí to však vždy a záleží na poměrně překvapivém faktoru. Studie ukázaly, že aby k tomu došlo, měli bychom tento zvuk slyšet především z levé strany. Zároveň by to naznačovalo, že naše sluchové centrum je specificky „cílené“ v kontextu zvuků, které nás dělají šťastnějšími.

Mnoho problémů zde však zůstává nevyřešeno. Za prvé, proč by zde mělo být upřednostňováno levé ucho? Některé stopy lze nalézt ve výsledcích předchozích studií. Ukázali, že z nějakého důvodu levé ucho lépe zachycuje emoce obsažené v řeči jiného člověka. Zvuky snímané levým uchem jsou samozřejmě posílány do pravé hemisféry. Je tedy v tomto ohledu specializovanější levé ucho, nebo je na zpracování takových zvuků lepší pravá hemisféra našeho mozku?

Mozek má rád zvuky přicházející z levé strany

Nedávný výzkum však tato zjištění zřejmě zpochybňuje. Účastníkům studie byly přehrávány různé zvuky z různých směrů: vlevo, vpravo a uprostřed. A v případě radostných zvuků došlo k aktivaci sluchové kůry v obou hemisférách. Když však byly tyto zvuky reprodukovány z levé strany, neurologická reakce byla mnohem silnější. A výzkum ukázal, že podobnou reakci vědci nezažili v případě zvuků, které se objevily z druhé strany testované osoby.

Všechny komentáře se zatím týkaly pouze zvuků, které pozitivně spojujeme. A co ostatní tóny? To je docela zajímavé, protože se ukázalo, že v jejich případě nebyly absolutně žádné rozdíly, bez ohledu na to, z které strany je subjekty slyšely.

Je pravda, že zvuky obecně přitahují naši pozornost snadněji, pokud se k nám blíží zezadu, ale to lze snadno vysledovat zpět k evolučním úvahám, protože v minulosti to bylo důležité pro naši bezpečnost. Proč by však levé ucho lépe zachytilo pozitivní zvuky, je stále nejasné. Také se zatím neví, jak to ovlivňuje vnímání zvuků? I v tomto ohledu bude potřeba další výzkum.